Warsztaty cyjanotypii
Odkryj warsztaty cyjanotypii z Andrzejem Grudniem. Stwórz odbitki metodą pochodzącą z XIX wieku i odkryj jedną z technik szlachetnych w fotografii.
Techniki szlachetne to esencja fotografii. Cyjanotypia jest jedną z najstarszych, XIX w technik alternatywnych. Prosty skład chemiczny i proces twórczy, którego można szybko nauczyć się to niezaprzeczalne atuty tej techniki. Podczas warsztatów cyjanotypii w Studium Sztuki dowiesz się m.in., że niebieski kolor odbitek ma swoje źródło w światłoczułości soli żelaza. Cyjanotypie przypominają bardziej akwarele niż klasyczną fotografię, dlatego doceniane są na konkursach, wystawach i w obiegu kolekcjonerskim.
Agenda warsztatów
- Wprowadzenie – poznacie Skład chemiczny cyjanotypii, omówimy proces techniczny, naświetlanie oraz sposoby tonowania aby uzyskać odpowiednia barwę odbitki.
- Przygotowanie negatywu – każdy uczestnik będzie miał możliwość wydrukowania swoich negatywów w formacie A4
- Przygotowanie papieru światłoczułego do cyjanotypii.
- Naświetlanie zdjęć w świetle UV i słonecznym
- Wywoływanie zdjęć
- Tonowanie na różne odcienie (brąz, róż, granat, sepia)
- Suszenie odbitek
Każdy z uczestników warsztatów Cyjanotypia z Andrzejem Grudniem nauczy się przygotowania roztworu chemicznego do cyjanotypii oraz tworzenia w tej technice unikalnych autorskich fotografii.
- Czas trwania kursu: 6 godzin
- Miejsce: Studium Sztuki, ul. Nowy Świat 5/5, Warszawa
- Cena: 250 pln
- Grupa: 8 osób
- Termin: Zapytaj o termin
- Kontakt: mail: biurostudiumsztuki@gmail.com, tel. 796368260
- Cena zawiera wydruk negatywów, papier akwarelowy, chemię do cyjanotypii i jej tonowania
Andrzej Grudzień
Jego prace można scharakteryzować jako transgresyjne poszukiwania w fotografii. Stypendysta Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Wykładowca, organizator licznych warsztatów z fotografii tradycyjnej i cyfrowej. Specjalizuje się w fotografii analogowej, ciemni negatywowo-pozytywowej oraz artystycznych manipulacjach obrazu łączących różne techniki. Ekspert techniczny i kolekcjoner sprzętu fotograficznego. Kurator wystaw.
Razem z Jolantą Rycerską prowadzi profesjonalną szkołę fotograficzną Studium Sztuki. W latach 2020-23 był dyrektorem Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików. Przez 4 lata był tam także wykładowcą. Pracuje na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Gościnnie prowadził warsztaty w Warszawskiej Szkole Filmowej.
Vloger, twórca cyklu rozmów „Fotoforma Live – Z pasji do fotografii – rozmowy Andrzeja Grudnia”oraz kanału YouTube „Gandalf fotografii”.
Aktywnie prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i za granicą.